Botoks znajduje niezwykle wszechstronne zastosowanie w medycynie. W specjalizacji estetycznej jego wykorzystanie zostało spopularyzowane stosunkowo niedawno, aczkolwiek toksyna już od początku podbiła serca nawet największych gwiazd światowego kina i estrady. Dziś wstrzykiwanie toksyny botulinowej to zabieg powszechnie dostępny w większości specjalistycznych i profesjonalnych gabinetów medycyny estetycznej. Warto jednak wiedzieć jak przygotować się do zabiegu i jakich efektów można się po nim spodziewać.
Zastosowanie botoksu
Już od dawna zmarszczki i botoks stanowią nierozerwalny duet. Stosowanie neurotoksyny blokuje impulsy nerwowe, powodując ich czasowy paraliż. Efektem tego jest wygładzenie twarzy, ponieważ mięśnie odpowiadające za jej mimikę ulegają rozluźnieniu. Na jakie zmarszczki można stosować zabiegi z botoksu? Według specjalistów z pomocą toksyny można wygładzić wszelkie zmarszczki mimiczne:
- pionowe czoła,
- poziome czoła,
- kurze łapki,
- zmarszczenia nasady nosa,
- fałdy nosowo-wargowe wokół ust,
- w okolicach brody i szyi.
Przygotowanie do zabieguOstrzykiwanie botoxem nie musi być poprzedzone żadnymi specjalistycznymi zabiegami przygotowawczymi. Konieczna jest jednak konsultacja, podczas której lekarz stwierdzi wskazania oraz brak ewentualnych przeciwwskazań. Na zabieg bowiem nie mogą zdecydować się osoby, które cierpią z powodu:
- niektórych chorób autoimmunologicznych,
- czynnych procesów nowotworowych,
- choroby Lamberta Eatona,
- i kilku innych przypadłości, o których zawsze lekarz informuje podczas konsultacji.
Toksyny botulinowej nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Czasami przeciwwskazaniem do zabiegu jest również przyjmowanie pewnych środków leczniczych. Bardzo ważne jest, aby każdy pacjent szczerze opisał swoje dolegliwości lekarzowi. Zatajanie przewlekłych lub czasowych chorób może być bowiem niebezpieczne. Wówczas lekarz odradzi lub wdroży inne, tradycyjne działania mające na celu wygładzenie zmarszczek (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon).
Przebieg
Jak już zostało wspomniane zmarszczki i botoks stanowią nierozerwalną całość od kilku ostatnich lat, co nie zmienia faktu, że wielu pacjentów wciąż nie wie jak ten popularny „lunchowy” zabieg przebiega. W pierwszej kolejności toksyna musi być odpowiednio przygotowana, aby jej stężenie nie było dla pacjenta zagrożeniem. Następnie poprzez strzykawkę z bardzo cienką igłą lekarz inicjuje toksynę w odpowiedni obszar skóry, kilkukrotnie powtarzając ostrzyknięcie. Po wyjęciu igły miejsce po ukłuciu należy mocno ucisnąć, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się botuliny w inne, niż pożądane partie mięśni. Uciśnięcie chroni również przed pojawieniem się nieestetycznych siniaków.
Wstrzykiwanie botoksu zwykle nie jest poprzedzone żadnym znieczuleniem. Dla większego komfortu lekarz może co najwyżej obłożyć poddane procesowi miejsce lodem, który zminimalizuje uczucie towarzyszącego dyskomfortu. Zabieg jest bezbolesny a wszelkie przykre dolegliwości, które mu towarzyszą zwykle powstają w wyniku stresu. Zaleca się więc, aby na zabieg przychodzić w pełni rozluźnionym.
Bibliografia
1. Park S.N., Skin aging and antioxidants, 1997
2. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009
Dodaj komentarz