Czy botoks wygładza zmarszczki?

Botoks to inaczej toksyna botulinowa wytwarzana przez pałeczki Clostridium botulinum. Istnieje kilka rodzajów botoxu, ale w medycynie zastosowanie znajduje tylko ten, o typie A. Wbrew pozorom, nie sięgają po niego jedynie specjaliści medycyny estetycznej, ale również neurolodzy.

Jak działa botoks?

Stosowana w medycynie estetycznej neurotoksyna w pierwszej kolejności musi przejść przez proces obróbki, dzięki któremu jej podanie nie będzie stanowiło dla pacjenta żadnego zagrożenia. Samo działanie polega na zablokowaniu impulsów nerwowych, poprzez ich porażenie. Efektem tego jest uzyskanie kilkumiesięcznego paraliżu, dzięki któremu mięśnie twarzy się rozluźniają. Tak więc czy botox wygładza zmarszczki? Oczywiście, choć jego wstrzyknięcie, jak widać nie jest zabiegiem permanentnym [czytaj więcej o botoksie].

Jak długo zatem utrzymuje się efekt?

Specjaliści twierdzą, że zależne to jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji genetycznych człowieka. W wielu przypadkach efekt po wstrzyknięciu toksyny botulinowej utrzymuje się nawet osiem miesięcy, jednak już po pięciu można zaobserwować, że z dnia na dzień zaczyna coraz bardziej słabnąć a zmarszczki powracają stopniowo do stanu pierwotnego. Wówczas zabieg należy powtórzyć lub przerwać kurację. Nie wpłynie to na pogorszenie ogólnej prezencji pacjenta.

Czy botoks wygładza zmarszczki w sposób bezpieczny?

Jak już zostało wspomniane, przed bezpośrednim wykorzystaniem toksyny botulinowej, musi ona przejść specjalną obróbkę, która polega między innymi na jej stosownym rozcieńczeniu. Śmiertelna dawka popularnego jadu kiełbasianego wynosi około 3000 j. Jednorazowa dawka stosowana podczas zabiegu to z kolei zaledwie maksymalnie 100 j. Jest to więc zupełnie bezpieczne.

Wskazania do zabiegu

Pacjenci, którzy zastanawiają się czy botoks wygładza zmarszczki często pytają również jakie są konkretne wskazania do przeprowadzenia zabiegu. Według specjalistów do przesłanek należy zaliczyć:

  • chęć zredukowania zmarszczek mimicznych (lwia zmarszczka, bruzdy czołowe, kurze łapki, zmarszczki palacza),
  • leczenie bólów migrenowych,
  • leczenie połowicznego przykurczu twarzy.

Lekarze medycyny estetycznej podczas konsultacji z pacjentem przedstawiają także przeciwwskazania. Zabiegu nie powinno się wykonywać u kobiet w ciąży, osób u których przebiega czynny proces nowotworowy, osób które cierpią na pewne schorzenia autoimmunologiczne. W pozostałych przypadkach lekarz indywidualnie ocenia czy pacjent może bezpiecznie poddać się zabiegowi.

Jeżeli cierpisz na jedno lub więcej z powyższych przeciwwskazań, warto rozważyć w tym wypadku metody tradycyjne np. stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego Richevon.

5 (100%) 3 ocen postu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

5 + 2 =