Botoks na jakie zmarszczki?

Botoks jest skuteczny przy spłycaniu wszelakiego rodzaju zmarszczek mimicznych, występujących w różnym wieku i z różnym nasileniem tak samo u kobiet i mężczyzn i wykorzystywany do likwidacji różnego rodzaju niedoskonałości na twarzy.

Botoks – na jakie zmarszczki?

  • Głębokie poziome zmarszczki na czole
  • „lwia zmarszczka”
  • Zmarszczki wokół oczu, tzw. „kurze łapki”
  • Zmarszczki „palacza” – nad górną wargą
  • Zmarszczki na szyi i dekolcie

Botoks może być także stosowany do:

  • Podniesienia opadających powiek
  • Uniesienia kącików ust
  • Zlikwidowania pobruzdowania brody (tzw. „broda czarownicy”)
  • Podniesienia haczykowatego nosa
  • „obniżenia uśmiechu’ u osób, które uśmiechając się odsłaniają dziąsła (tzw. gum smile).

Kiedy sięgnąć po botoks?

Decyzja w każdym przypadku jest sprawą indywidualną. Najczęściej z zabiegów korzystają osoby ok. 40 – 50 –letnie, choć zdarza się, ze już w wieku 25 lat zmarszczki mimiczne są tak utrwalone, że mogą być wskazaniem do zabiegu. Wszystko zależy od siły ekspresji emocji, jakie są uzewnętrzniane za pomocą mimiki twarzy. Warto przeczytać fakty i mity na ten temat.

Jak wygląda zabieg?

Zacznijmy od tego, ze zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza. Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych neurotoksyn. Co prawda dawka podawana w czasie zabiegu jest dużo niższa od ilości mogącej spowodować zatrucie organizmu, ale w niedoświadczonych rękach może być niebezpieczna dla zdrowia lub nawet życia pacjenta. Działanie toksyny polega na czasowym zablokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, co powoduje, ze mięśnie się rozluźniają, a zmarszczki wygładzają.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad, informuje o przeciwwskazaniach i ewentualnych skutkach ubocznych oraz dokładnie określa miejsca, w które wstrzyknięty będzie preparat. Zabieg nie jest bolesny i nie wymaga specjalnych przygotowań, nie stosuje się znieczulenia.

Wstrzykiwanie preparatu odbywa się na siedząco, botoks jest wprowadzany pod skórę za pomocą cienkiej igiełki. Cały proces trwa od 15 do 30 minut. Po zabiegu pacjent od razu może udać się do domu. Przez kilka godzin nie wolno masować twarzy, schylać się ani kłaść oraz wykonywać intensywnych ćwiczeń, ponieważ może to spowodować przemieszczenie botoksu w niższe partie twarzy i wystąpienie skutków ubocznych.

Jak długo działa botoks?

Botoks zaczyna działać po 2 – 3 dniach od zabiegu, pełny efekt jest widoczny po 7 – 10 dniach. Efekty działania botoksu utrzymują się przez kilka miesięcy, a regularne zabiegi wydłużają czas działania preparatu.

Bibliografia

1. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
2. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2007

Oddaj głos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

50 − = 44