Botoks likwidacja zmarszczek szybko i łatwo

Botoks jest doskonale oczyszczonym preparatem białka wytwarzanego przez bakterię Clostridium botullinum, często nazywany jest również toksyną botulinową typu A i jest stosowany w medycynie od wielu lat. Początkowo znajdował zastosowanie w neurologii, świetnie sprawdzał się również w okulistyce. Tam zauważono, ze oprócz poprawiania stanu oczu, również wygładza zmarszczki na twarzy. Opracowano dawki, metodę wstrzykiwań i botoks rozpoczął karierę w dermatologii estetycznej.

Botoks hamuje przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, co powoduje, że mięśnie rozluźniają się, czego konsekwencją jest wygładzenie skóry, czyli likwidację zmarszczek. Botoks działa jedynie w obrębie mięśni, w które został wstrzyknięty, pozostałe mięśnie funkcjonują normalnie. Botoks zaczyna działać po ok. 2 – 3 dniach od wstrzyknięcia, a pełny efekt leczenia może być widoczny dopiero po 7 – 10 dniach. Efekty wstrzyknięcia botoksu utrzymują się przez ok. 5 – 8 miesięcy. Zalecane jest powtarzanie terapii 2 – 3 razy w roku, gdyż przy regularnym stosowaniu efekt utrzymują się coraz dłużej, co umożliwia zmniejszenie częstotliwości zabiegów.

Botoks – likwidacja zmarszczek

Terapia botoksem znajduje zastosowanie przy usuwaniu zmarszczek mimicznych:

  • zmarszczki wokół oczu, tzw.”kurze łapki”,
  • zmarszczki na czole – poprzeczne lub pionowe pomiędzy brwiami, tzw. „lwia zmarszczka”,
  • zmarszczki nad górną wargą, tzw. „zmarszczki palacza”,
  • zmarszczki na szyi,
  • można podnieść opadające kąciki ust,
  • można podnieść opadające powieki.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg rozpoczyna się od wywiadu przeprowadzanego przez lekarza. Po zebraniu informacji lekarz opracuje plan zabiegów dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przed zabiegiem skóra zostaje oczyszczona i odtłuszczona.  Zabieg wykonywany jest najczęściej bez znieczulenia, ewentualnie skóra jest schładzana lodem. Botoks jest wstrzykiwany na siedząco. Lekarz za pomocą strzykawki z bardzo cienką igiełką wprowadza botoks bezpośrednio w uprzednio wybrane miejsca. Cała procedura trwa, w zależności od ilości ostrzykiwanych miejsc, od kilkunastu minut do pół godziny. Po zabiegu pacjent powinien wrócić do domu. Przez 4 godziny nie wolno masować twarzy, schylać się ani kłaść, gdyż istnieje ryzyko, ze botoks przemieści się w niższe partie twarzy.

Po dwóch tygodniach należy umówić się na wizytę kontrolną – lekarz sprawdzi, czy botoks rozmieścił się równomiernie i przeprowadzi ewentualne korekty [czytaj więcej na beautyicon.pl].

Kiedy wybrać się na zabieg?

O zabiegu decyduje osobista potrzeba, najczęściej stosują go kobiety 40 – 50 letnie, u których widoczne są zmarszczki mimiczne. Zdarzają się także kobiety 25-letnie, które chcą złagodzić wyraz twarzy. U kobiet powyżej 60 roku życia celem będzie likwidacja obwisłego podbródka i poprawienie owalu twarzy. Na zabieg coraz częściej decydują się mężczyźni, którzy chcą młodziej wyglądać.

Ile kosztuje botoks?

Cena zabiegu jest uzależniona od ilości zużytego podczas wstrzykiwania preparatu. Wygładzenie zmarszczek wokół oczu, potocznie zwanych „kurzymi łapkami” kosztuje około 700 zł, tak samo wygładzenie bruzd na czole lub między brwiami. W przypadku wygładzania większej ilości zmarszczek, cena jest odpowiednio wyższa.

Skutki uboczne

Terapia botoksem jest bardzo bezpieczna. Sporadycznie pojawiające się skutki uboczne najczęściej ustępują samoistnie po kilku dniach:

  • tkliwość i zsinienie w miejscu wstrzyknięcia,
  • przemijające osłabienie mięśni dookoła wstrzyknięć,
  • opadanie powiek i brwi, może trwać ok. 1 – 2 tygodnie.

Bibliografia

1. Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017
2. Cantieni B., 20 ćwiczeń zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się twarzy, 2008

Oddaj głos.
Poprzedni artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

60 − 59 =