Botoks a zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza to pionowe bruzdy zlokalizowane wokół ust. Pojawiają się nie tylko u osób palących papierosy. Jest to naturalny objaw starzenia się organizmu. Tego typu bruzdy zaliczane są do zmarszczek mimicznych, powstałych na skutek częstego przykurczu mięśni odpowiadających za ruch ustami. Czy jest skuteczny sposób, aby się ich pozbyć? Według ekspertów botoks zmarszczki palacza eliminuje najlepiej. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat zabiegu.

Czy toksyna botulinowa jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem?

Na rynku w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się kosmetyki i preparaty, których działanie ma być podobne do tego, jaki wywołuje właśnie botoks. Producenci zapewniają długotrwały efekt, choć niestety jego osiągnięcie jest tak naprawdę niemożliwe. Dlaczego? Otóż, botoks się wstrzykuje, dzięki czemu może on dotrzeć do głębokich partii skóry destabilizując (w dobrym tego słowa znaczeniu) pracę nerwów odpowiadających między innymi za mimikę twarzy. Kremy oraz preparaty farmaceutyczne działają jedynie powierzchownie, przez co ich efekt jest krótkotrwały i nie do końca zadowalający.

Jak wstrzykuje się botoks?

Jeśli chodzi o botoks na zmarszczki palacza to wstrzykuje się go najczęściej bezpośrednio w bruzdy. Na podstawie indywidualnej oceny pacjenta lekarz decyduje ile zastrzyków jest koniecznych, aby efekt był jak najlepszy i jak najtrwalszy. Najczęściej czas utrzymywania się efektu to około czterech – pięciu miesięcy. Istnieją jednak również pacjenci, którzy twierdzą, że zauważają go również po ośmiu miesiącach, choć zdecydowanie efekt jest wówczas nieco słabszy. Botulinę podaje się poprzez bardzo cienką igłę. Z tego powodu zabieg jest zupełnie bezpieczny i niemalże całkowicie bezbolesny. Nawet pacjenci o niskiej wrażliwości bólowej nie skarżą się na żadne przykre uczucia towarzyszące ostrzykiwaniu.

Jak dokładnie działa botoks na zmarszczki palacza?

Toksyna botulinowa paraliżuje nerwy, które obecne są w tkankach twarzy. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają a twarz niemalże natychmiast jest wygładzona. Oczywiście, zabieg ten można stosować również na inne obszary skóry. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się zmarszczki mimiczne, a zalicza się do nich:

  • bruzda pomiędzy brwiami,
  • wgłębienie w okolicach nosa oraz ust,
  • kurze łapki również mogą zostać poddane zabiegowi.

Cena jest przystępna. Botoks na zmarszczki palacza kosztuje około pięciuset złotych. Jest to wydatek, który należy ponosić co kilka miesięcy, ponieważ właśnie tyle utrzymuje się efekt. Kurację można przerwać w dowolnym momencie, bez obaw o pogorszenie się stanu cery. Dopiero po okołu roku zmarszczki wrócą do swojej pierwotnej postaci sprzed zabiegu. Pacjenci nie zaobserwują jednak ich wzmożonego pogłębiania się w wyniku stosowania toksyny botulinowej. Aby uniknąć skutków ubocznych zabieg powinien wykonywać specjalista medycyny estetycznej.

Bibliografia

1. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016
2. Jakimowicz-Klein B., Zmarszczki możesz je pokonać, 2006
3. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002

5 (100%) 1 ocen postu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

51 − 44 =