Botoks a zmarszczki mimiczne

Według specjalistów dziedziny medycyny estetycznej, botox to jeden z najpopularniejszych sposobów redukcji zmarszczek mimicznych. Ich powstawanie jest następstwem częstego kurczenia mięśni w określonym obszarze twarzy. Toksyna botulinowa skutecznie sobie z nimi radzi, wygładzając je poprzez blokowanie poszczególnych nerwów tkanek. Efekt jest długotrwały a sam zabieg, wykonywany przez eksperta, w zupełności bezpieczny.

Czy zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej jest niezbędny?

Jak podają informacje, botoks zmarszczki mimiczne wygładza najlepiej spośród wszystkich innych preparatów dostępnych na rynku. Mnóstwo osób jednak boi się poddać zabiegowi, w obawie przed tym, że problem po zakończeniu działania kuracji powróci ze zdwojoną siłą. Nic bardziej mylnego, ponieważ zmarszczki mogą co najwyżej powrócić do pierwotnego wyglądu.

Co zalicza się do zmarszczek mimicznych?

 • „kurze łapki” – tworzące się w obrębie zewnętrznych kącików oka, biegnących aż po skronie,
 • lwia zmarszczka – efekt procesu starzenia się skóry, widoczny pomiędzy brwiami,
 • zmarszczki poprzeczne czoła,
 • ukośna zmarszczka na górnej części nosa,
 • drobne zmarszczki na brodzie,
 • tzw. „zmarszczki palacza” nad górną wargą.

Profilaktyka

Zmarszczki mimiczne pojawiają się wprawdzie u każdego, ale można znacząco opóźnić proces ich powstawania. Wystarczy regularnie, samodzielnie przeprowadzać między innymi:

 • masaż czoła – czyli okolicy, gdzie mimiczne zmarszczki pojawiają się najszybciej,
 • od wczesnych lat dojrzałości należy stosować kremy z wysoką zawartością witaminy E – idealnie ujędrniającej skórę,
 • na zmarszczki przy ustach dobrze sprawdza się wykonywanie ćwiczeń w postaci szerokiego, gwałtownego otwierania i zamykania ust – pomagają również kremy z kolagenem,
 • zmarszczek na szyi można unikać śpiąc na niskiej, małej poduszce odpowiednio wyprofilowanej do kręgosłupa. Tu również pomogą dodatkowo kremy pielęgnacyjne.

Ile kosztuje wstrzykiwanie botoksu?

Cena uzależniona jest od tego, jaki obszar skóry zostaje poddany zabiegowi. Wahać może się od dwustu do ponad tysiąca złotych. Efekt utrzymuje się intensywnie przez około cztery miesiące. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Przerwanie kuracji nie poskutkuje jednak pogorszeniem się stanem cery.

Czy botoks na zmarszczki mimiczne jest konieczny?

W pewnym wieku niestety jest to jedyne rozwiązanie. Z czasem zmarszczki i bruzdy zaczynają się pogłębiać a zwykłe kremy pielęgnacyjne, ani nawet specjalistyczne kosmetyki nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Ich działanie jest często powierzchowne, nie są w stanie zupełnie wygładzić skóry twarzy – w przeciwieństwie do toksyny botulinowej, która wywołując destabilizację pracy nerwów tkanek rozluźnia mięśnie niemalże całkowicie.

Przeciwwskazania do zabiegu

Z punktu widzenia medycyny nie istnieją żadne, konkretne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu. Grupy osób, do których zaliczają się na przykład:

 • kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią,
 • alergicy uczuleni na ludzką albuminę,
 • pacjenci chorzy na nowotwory,
 • chorzy borykający się z niektórymi dolegliwościami autoimmunologicznymi powinni przejść konsultację i wstrzymać się od zabiegu do czasu powrotu do zdrowia. Brak odpowiednich doświadczeń i badań w zakresie zabiegu u takich osób nie pozwala dać stu procentowej gwarancji jego bezpieczeństwa.

Bibliografia

1. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016
2. Elie M., Kressaty J., Anti-wrinkle hormone-type cosmetic composition, 2009
3. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014

Oddaj głos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

+ 43 = 53